Bankovní účty mohou nabývat nejrůznějších podob

Bankovní účty jsou něčím, co je pro naši společnost naprosto běžné. Ve své podstatě jde o virtuální správu peněžních prostředků. Finanční účet vedený v konkrétní bance, který nám umožňuje sledovat jednotlivé transakce a zobrazuje zůstatek peněz. Bankovní účty mají libovolnou formu.

V tomto výčtu by šlo pochopitelně pokračovat. My Vás v následujících řádcích seznámíme s jednotlivými bankovními účtu a prozradíme Vám mnohé o nich samotných. Na úvod se můžeme zmínit ještě o tom, že řeč bude nejenom o tuzemských, ale také o devizových účtech.

Běžné bankovní účty

Když se budeme bavit o všech bankovních účtech, začít musíte jistě tím základním. A tím je běžný bankovní účet, který má ve svém produktovém portfoliu v podstatě každá bankovní instituce. Účet sloužící primárně pro hospodaření a manipulaci s vlastními nebo vypůjčenými penězi.

PředmětInformace
PoplatkyPlacené i bezplatné účty
PojištěníAno
OsobyFyzické a podnikající osoby
Platební kartyAno
Základní fakta související s běžnými účty.

Běžné bankovní účty slouží primárně pro bezhotovostní platební styk. To znamená, že jejich nedílnou součástí jsou také platební prostředky, ať už ve formě platební karty nebo platební nálepky. V současnosti je většina základních běžných účtů vedena zcela zdarma a bez poplatku.

Možnosti bankovního účtu

Na bankovní účty tohoto typu Vám bude obvykle chodit výplata a jiné příjmy. Zároveň z něj budete hradit nejrůznější platby a výdaje týkající se každodenních potřeb. Běžné účty tak souvisí s převody peněz, trvalými příkazy, inkasy a řadou ostatních služeb.

Běžné bankovní účty jsou zákazníkům poskytovány i na základě jejich věku. Podle toho vzniká další dělení účtů.

Karolína P., bankovní úřednice.

Z logiky věci jasně vyplývá, že bankovní účty s sebou pojí řadu výhod a kladů. Je to například bezpečná úschova finančních prostředků, které nemusíte mít doma v hotovosti pod matrací. Zároveň je to snazší platební styk realizovaný v podstatě kdykoliv, i mino úřední a pracovní hodiny banky. Bankovní účty nabízí pouze banky. Ty jsou držiteli příslušné licence od České národní banky.

Platební karta, kterou nabízí všechny běžné bankovní účty.

Dělení bankovních účtů podle věku

Jak už padla zmínka, běžné bankovní účty lze rozdělit ještě podle toho, kdo bude jejich majitelem. Bankovní společnosti v dnešní době nenabízí bankovní účty jen dospělým a fyzickým osobám. O tom se můžete přesvědčit v následujících řádcích.

  • Studentské účty
  • Dětské účty
  • Podnikatelské účty

Věk majitele bankovního účtu hraje významnou roli stejně, jako příjem peněz z běžného zaměstnání nebo podnikatelských aktivit.

Studentské bankovní účty a jejich výhody

Samotný název tohoto bankovního produktu je jasný a všeříkající. Studentské bankovní účty jsou primárně určeny pro studenty. To znamená, že je mohou vlastnit osoby studující a mladší 18 let. Základem jejich získání je prokázání studia. Studentský účet se pak pojí s řadou zajímavých výhod.

PředmětHodnota
Vedení účtuZdarma
Výběry z bankomatůBezplatné
Platební kartaS designem a zdarma
Zahraniční platbyZa sníženou cenu
Jaké výhody můžete očekávat u studentských účtů?

Obdobně na tom jsou i dětské bankovní účty. Ty lze založit dokonce ještě mladším dětem 15 let. Dětské účty slouží jako bezpečné a snadno dostupné kapesné pro malé ratolesti. Z pohledu správy finančních prostředků to budete Vy, kdo dohlíží na dětský účet a jednotlivé transakce. Dětské bankovní účty jsou kompletně osvobozeny od všech poplatků.

Podnikatelské bankovní účty pro živnostníky

Kapitolou samou o sobě jsou podnikatelské účty. Jejich parametry víceméně kopírují běžné bankovní účty jen s tím rozdílem, že přináší pár služeb navíc týkajících se primárně podnikatelských aktivit. Dříve to sice nebylo zvykem, dnes už narazíte na spoustu bezplatných podnikatelských účtů.

Podnikatelské účty jsou zakládány pouze živnostníkům neboli osobám samostatně výdělečně činným, popřípadě společnostem a firmám.

Pavlína K., bankovní úřednice.

Pro OSVČ je vždy lepší založit si vedle běžného bankovního účtu ještě podnikatelský účet, kam budou směřovat pouze platby spjaté s podnikáním. Je to přínosné i z hlediska kontrol z finančního úřadu a jiných institucí. Zkrátka oddělení soukromých a podnikatelských financí.

Peníze z bankovního účtu si můžete vybrat v bankomatu.

Spořicí bankovní účty a mnohé další

Když máte peníze na běžném bankovním účtu, jsou v podstatě v bezpečí. Musíte se však smířit s tím, že Vám je postupem času bude sžírat inflace, protože běžné účty nenabízí žádné zhodnocení. Od toho je na trhu jiný typ účtu. Jsou to spořicí bankovní účty, které s sebou přináší řadu výhod.

PředmětHodnota
Vedení účtuZdarma
Zhodnocení úsporJednotky procent
Peníze k dispoziciIhned
Pojištění vkladů100 000 EUR
Spořicí účty mají řadu výhod, které se rozhodně vyplatí.

Spořicí účty jsou určitě zajímavou volbou v rámci krátkodobého odkládání finančních prostředků. I když zhodnocení není vysoké a obvykle nepokryje inflaci, je to lepší nežli nic. Velkým benefitem je fakt, že k financím máte okamžitý přístup bez jakékoliv výpovědní lhůty.

Termínované vklady jako alternativa

Určitou odnoží spořicích účtů jsou termínované vklady. I ty patří do standardního a běžného portfolia bankovních společností. Tak trochu jiné bankovní účty sloužící ke zhodnocení vlastních a naspořených finančních prostředků. I s nimi se pojí řada kladů a záporů.

  • Bezplatné zřízení termínovaného účtu
  • Pojištění ze zákona
  • Snadná dostupnost

Na druhou stranu počítejte s tím, že vyšší úrok oproti spořicímu účtu je spjat s daným časovým obdobím. To znamená, že k penězům nemáte okamžitý přístup. Úroky se připisují až na konci daného období. Pokud byste chtěli peníze vybrat dřív, nezískáte úrok a u některých bank můžete zaplatit i sankční poplatek.

Devizové bankovní účty

Nyní tu máme další kategorii bankovních účtů, které můžete získat a využívat. Devizový účet je veden v cizí měně, což může některým jedincům přijít vhod. Tyto bankovní účty jsou obvykle vhodné pro ty, kdo pracují v zahraničí nebo tam mají podnikatelské aktivity a vlastní business.

Devizový bankovní účet je mnohdy označován, jako cizoměnový bankovní účet.

Tomáš P., bankovní úředník.

U devizových účtů je vhodné zjistit si dopředu možnost výběru cizí měny na pobočce banky, dostupnost platební karty a poplatky za jednotlivé služby. Tyto účty také nebývají zdarma, tudíž Vás bude zajímat poplatek za vedení bankovního účtu.

Takto nějak vypadá jedna z poboček bankovní společnosti.

Bankovní účty, o kterých možná ani nevíte

Banky ve svém portfoliu mají i produkty, o jejichž významu ví jen malé množství lidí. Je to například jistotní účet mnohdy označovaný jako vázaný účet. Ten je zakládán v okamžiku, kdy potřebují prodávající a kupující převést peníze bezpečnou cestou až po splnění určitých podmínek.

Bankovní účty v otázkách a odpovědích

S bankovními účty jako takovými pochopitelně souvisí i spousta dalších informací a nabízených služeb bank. Pokud se chcete dozvědět to nejdůležitější, začtěte se do níže prezentovaných otázek a odpovědí.

K čemu slouží úvěrový bankovní účet?

Tento typ bankovního účtu primárně souvisí s poskytnutým a schváleným úvěrem od banky. Slouží pro evidování stavu dané půjčky.

Jakým způsobem lze kontrolovat bankovní účty?

V dnešní době už nemusíte chodit na pobočku bankovní společnosti, abyste věděli, kolik peněz máte na účtu. Využívat lze moderních nástrojů a technologií. Typickým příkladem je internetové bankovnictví, včetně mobilního bankovnictví.

Jaký typ platební karty lze získat k účtu?

Standardně se jedná o debetní platební kartu, s níž lze platit v obchodech a různých místech. Debetní karta Vám umožní disponovat Vašimi naspořenými financemi na účtu.

Co je to kontokorent?

Kontokorent patří mezi přidružené služby některých bank a jejich bankovních účtů. Po jeho schválení lze čerpat peněžní prostředky nad rámec Vašich úspor. Ve své podstatě jde o úvěrový produkt.

Jaké bankovní operace umožňují bankovní účty?

Jsou to nejrůznější příkazy k úhradě, včetně inkas. Kromě toho se lze stále spolehnout na hotovostní styk, ať už jde o vklady či výběry peněz na pobočkách.

Vlastní číslo bankovního účtu

Na závěr zmíníme ještě jednu doplňující informaci. Bankovní účet je identifikovatelný podle směsice čísel a příslušného kódového označení banky. Mnohé z nich svým klientům a zákazníkům nabízí možnost volby vlastního čísla účtu za předpokladu, že ještě nebylo použito. I takový malý a nepatrný detail může mít pro mnohé uživatele bankovních účtů velký význam.