Hypotéka nebo raději úvěr ze stavebního spoření?

Vlastní bydlení je určitě velice příjemnou záležitostí mnohých z nás. Když chcete bydlet ve svém, pak musíte investovat poměrně vysoké množství finančních prostředků. A pokud je nemáte, nezbývá než o ně požádat příslušný bankovní dům nebo stavební spořitelnu. Právě v dnešním článku se zaměříme na to, v čem je výhodná hypotéka a v čem naopak stavební spoření. Jde totiž o nejčastější typy financování rodinného domu či bytové jednotky.

Hypotéka – její klady a zápory

Pokud se Vaším cílem stane hypotéka, pak vězte, že se vydáváte na jednu z nejsnazších cest vedoucích k vlastnímu bydlení z hlediska financování. Díky poměrně bohatému konkurenčnímu prostředí máte možnost získat výhodnou úrokovou sazbu. Hypotéka je přínosná v tom, že nemusíte spořit finance určitou dobu jako u stavebního spoření. Je však pravdou, že musíte disponovat jistými úsporami. Za výhodu lze označit také možnost odpočtu úroků z pravidelných splátek.

Hypotéka v sobě pochopitelně ukrývá i jisté zápory. Je to například nutnost ručit danou nemovitostí, u některých bank narazíte na poplatky spojené s předčasným splacením a počítat musíte s tím, že hypotéka rozhodně nepokryje celou Vaši nemovitost. Část peněz musíte mít naspořenou. V případě tohoto typu finančního produktu by Vás mohlo zajímat i refinancování hypotéky.

Jak je na tom úvěr ze stavebního spoření?

Mezi klady stavebního spoření patří státní příspěvek, odpočet úroků z úvěru a možnost splacení kdykoliv bez dalších poplatků. Navíc si můžete úrok zafixovat na dlouhou dobu dopředu. Když náhodou nedosáhnete na plnohodnotný úvěr ze stavebního spoření, je tu ten překlenovací.

S úvěrem ze stavebního spoření se však váže ona podmínka spoření po určitou dobu. Nutnost spoření je spjata jak s poplatkem za sjednání, tak následně s nízkým úrokem. I v tomto případě se připravte na to, že budete muset mít naspořenou určitou částku, abyste získali plnohodnotný úvěr.

Tak co, jaká varianta financování vlastního bydlení je vhodná právě pro Vás?