NASA je celosvětově známou vesmírnou agenturou

Zkratka NASA přísluší anglickému názvu National Aeronautics and Space Administration. Jde o Národní úřad pro letectví a vesmír neboli agenturu federální vlády Spojených států amerických. Je to právě tento subjekt, který stojí za všemi civilními kosmickými výpravami do vesmíru a o němž si v tomto článku povíme něco více.

Kdy vznikla agentura NASA?

Agentura NASA má za sebou hodně dlouhou historii, která se pojí s rokem 1915, tehdy ještě jako organizace NACA. Její oficiální založení a současné označení přišlo v roce 1958. Těžko říci, zda byl její prvotní úmysl přiblížit se mimozemšťanům. V každém případě už od samotného prvopočátku to byl vesmír, který se stal hlavním cílem. To znamená experimenty s raketoplány, kosmický výzkum a věci s tím spojené.

Vesmírné programy této agentury

Měli bychom zmínit, že agentura NASA má za sebou nejrůznější vesmírné programy. Mezi pilotované vesmírné programy se řadí například nejznámější s názvem Apollo. Ten probíhal v letech 1961 až 1972 a je spjat s prvním člověkem na Měsíci. Jmenovat však lze i mnohé jiné pilotované programy. Je to třeba Mercury, Gemini, Skylab, Space Shuttle nebo unikátní projekt s názvem Mezinárodní vesmírná stanice označovaná jako ISS.

V rámci NASA pochopitelně existují i nepilotované kosmické programy cílící na planety kolem nás. Je to Merkur, Mars, Jupiter, Saturn, Slunce a přemíra nejrůznějších planetek a komet v meziplanetárním prostoru.

Velkou pozornost NASA věnuje také Měsíci, který se stal cílem zajímavých vesmírných programů. Jsou to třeba Pioneer, Ranger, Surveyor, Lunar Orbiter, Clementine a Lunar Prospector. Je až neuvěřitelné, co tato americká organizace za dobu svého fungování objevila, dokázala a čím lidstvo seznámila. A jak už to u některých projektů Spojených států amerických bývá jistě zvykem, bude toho určitě spousta, o čem běžní lidé ještě nebyli vůbec informováni.

Nakonec ještě zmíníme, že tím nejznámějším střediskem NASA je Kennedyho vesmírné středisko na Floridě známé pod zkratkou KSC.

Publikováno: 05. 11. 2020

Kategorie: Věda

Autor: MartinJirasek

Tagy: kosmické programy | Národní úřad pro letectví a vesmír | NASA | vesmír